A történelem során már az első civilizációk kialakulása óta az emberiség alapvető igénye és érdeke a tüzesetek megelőzése és az általuk okozott károk csökkentése.
Magyarországon a szervezett keretek között működő tűzoltóságok a XIX. század közepén alakultak meg, így elsők között Somogy megyében a kaposvári tűzoltóság, amely már megünnepelhette megalakulásának 135. évfordulóját. A 2012 áprilisától új szervezeti struktúra szerint működő katasztrófavédelem első feladata, hogy megfeleljen az egységes állami katasztrófavédelmi szervezet által támasztott követelményeknek, az irányítás, képzés, technika, bevetés-irányítás tekintetében. A tűzesetek elleni védekezés, veszélyhelyzetek megelőzése, a károk felszámolásában való közreműködés tartozik legfontosabb feladataik közé, mindez a lakosság élet- és vagyonbiztonságának védelme érdekében.
A közbiztonság meghatározó, szerves részeként működő tűzvédelem célja, hogy a jogszabályok és szabványok segítségével a valós élet valós problémáira nyújtson megfelelő megoldási lehetőségeket. Feladata továbbá, hogy a tűzvédelmi szabályok következetes betartásával és betartatásával védje az állampolgárokat, teremtse meg a tűzoltás, valamint az egyéb káresetek felszámolását célzó hatékony beavatkozás feltételeit, és mindeközben biztosítsa a beavatkozó állomány alapvető biztonságát.
A kitűzött célok elérése érdekében kiemelten kezeljük és alkalmazzuk:
A biztonság, ezen belül a tűzbiztonság megteremtése és megfelelő szinten tartása össztársadalmi feladat, ezért a célok megvalósításához a tűzvédelem terén jelentkező feladatokat az állampolgárok, társszervek, gazdálkodó szervezetek, önkéntes szervezetek, és nem utolsó sorban az önkormányzati, létesítményi tűzoltóságok, továbbá a tűzoltó egyesületek együttműködésével tervezzük végrehajtani.