A szén-monoxid-érzékelők életeket mentenek

2025. április 29. 10:11

A hideg idő elmúltával sem szűnik meg a szén-monoxid veszélye. Ezt jól mutatja, hogy az elmúlt négy év április és május hónapjaiban összesen 16 alkalommal riasztották a zalai hivatásos tűzoltókat szén-monoxid-észlelés miatt. Az esetek döntő többségében a riasztásokat lakásokban, főként fürdőszobai vízmelegítők vagy elavult gázkészülékek meghibásodása okozta. Az idei évben legutóbb április 26-án vonultak a zalai tűzoltók a mérgező gáz jelenléte miatt.

Jó hír, hogy a szén-monoxid-érzékelők egyre nagyobb, bár még mindig nem elégséges elterjedése miatt Zalában ezeknél az eseteknél személyi sérülés nem történt. Minden helyszínen a tűzoltók mérésekkel igazolták a veszélyt, az érintett készülékeket áramtalanították vagy lezárták, és a lakók figyelmét felhívták a berendezések szakember általi felülvizsgálatának szükségességére.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szén-monoxid-érzékelők nemcsak a fűtési szezonban, hanem az év bármely időszakában kulcsszerepet játszanak a biztonságunkban.

Hogyan kerülhet szén-monoxid a lakás légterébe?

A színtelen, szagtalan, így az érzékszerveinkkel nem észlelhető szén-monoxid leggyakrabban a tüzelő-fűtő berendezésekből vagy a kéményen keresztül juthat be a lakótérbe. Ez több okból is bekövetkezhet:

  • nem megfelelő kialakítású, elhasználódott vagy elszennyeződött tüzelő-fűtő berendezés vagy kémény miatt;
  • ha az égéshez nem áll rendelkezésre elegendő friss levegő;
  • ha egy kályha, kandalló vagy egy páraelszívó berendezés szívóhatása megfordítja a füstgáz áramlási irányát;
  • vagy ha meleg időben légdugó alakul ki a kéményben, amely akadályozza az égéstermék távozását.

Mit tehetünk a szén-monoxid-mérgezés megelőzésére?

  • Folyamatosan gondoskodjunk a levegő-utánpótlásról: ne takarjuk el a szellőzőket, és rendszeresen szellőztessünk.
  • Rendszeresen, legalább évente ellenőriztessük és karbantartassuk a tüzelő-fűtő berendezéseinket és a kéményeket szakemberrel.
  • Kerüljük a páraelszívók, kályhák és gázkészülékek egyidejű működtetését.
  • Telepítsünk hitelesített szén-monoxid-érzékelőt, és használjuk a gyártó előírásai szerint.

Ha a szén-monoxid-érzékelő megszólal, azonnal állítsuk le a gázkészülékeket, szellőztessük ki a lakást, hagyjuk el az épületet, és hívjuk a 112-es segélyhívó számot, kérve a tűzoltók segítségét!

***

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap