Mire figyeljünk a szén-monoxid-érzékelőnkkel kapcsolatban?

2024. április 11. 13:43

Köztudott, hogy ha rendelkezünk otthonunkban szén-monoxid-érzékelővel, akkor biztonságot teremtünk magunk és családunk számára. A készülék ugyanis akkor, amikor a mérgező gáz valóban megjelenik az otthonunkban, azonnal jelez, így van idő szellőztetni, és tárcsázni a 112-es segélyhívót, valamint kérni a tűzoltók segítségét. Fontos, hogy ha még nincs, szerezzünk be egy ilyen életmentő készüléket!

Az eszköz beszerzéséhez segítséget nyújt a katasztrófavédelem, hiszen létezik egy megfelelő és nem megfelelő lista. Javasoljuk, hogy mielőtt választunk, gondosan tekintsük át a jó érzékelők listáját, amelyet ide kattintva lehet átnézni. 

Miután beszereztük az eszközt, gondosan olvassuk el a használati útmutatót. Ez a legfontosabb, hiszen minden életmentő készülékhez egyedi leírás tartozik, ugyanakkor vannak közös pontok, amikre mindenképpen figyeljünk oda! Például mindegyik eszköz rendelkezik meghatározott élettartammal, kijelzővel, van tesztelési lehetőség az első működésbe léptetésnél, és mindegyik hangjelzéssel hívja fel a figyelmet a bajra. 

De előfordulhat, hogy nem a bajra figyelmeztet, hanem arra, hogy vége a hasznos élettartalmának, vagy valamilyen hiba lépett fel. Az érzékelő nem igényel karbantartást azonkívül, hogy alkalmanként le kell törölni a külsejét. A készüléken lévő nyílásoknál meg kell nézni, hogy fedi-e por vagy más szennyeződés. Egyes háztartási szerek hatással lehetnek a vészjelző érzékenységére, ezért ne használjunk a közelében például tisztítószereket, vagy egyéb, aeroszolos permeteket. Az élettartammal kapcsolatos jelzés változó a készülékeknél, van, amelyik konkrétan jelzi. Ha tisztában vagyunk vele, mikor vásároltuk, elolvastuk a használati útmutatót, akkor tudjuk, hogy mennyi év után esedékes az, hogy megszólal, mert az élettartama a végéhez ért. Erre kiemelten ügyeljünk! 

Köztudott, hogy az érzékelőt fejmagasságban a legjobb elhelyezni azokban a szobákban, ahol nyílt égésterű gázkészülék üzemel, nagyjából a berendezéstől 1-3 méteres távolságba. Azt azonban kevesen tudják, hogy hova nem szabad rakni: 

  • kültéri helyekre vagy olyan helyekre, ahol a hőmérséklet -10 °C alá süllyedhet, vagy meghaladhatja a +45 °C-ot!
  • zárt térben (szekrénybe, dobozba) vagy olyan helyen, ahol eltömődhet!
  • a gázkészülék közvetlen közelébe
  • ablak vagy ajtó, elszívó ventilátor vagy légtechnikai nyílás közelébe
  • sarokba
  • ahol szennyeződés és por elzárhatja az érzékelőt

Napjainkban a legújabb konstrukciós készülékeket már okostelefonnal is vezérelhetjük. Ezek lehetővé teszik számunkra, hogy akár a lakáson kívül is követhetjük az állapotát. Itt érdemes minden védelmi funkciót beállítani, ráadásul ezáltal könnyebbé válik az érzékelő élettartamának követése is. Így például ha meggyőződtünk róla, hogy a jelzés csupán emiatt keletkezik, nem kell azonnal a segélyhívót tárcsázni. 

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erősen ajánlja egy ilyen életmentő készülék beszerzését, amelynek használatát hamarosan egy videón keresztül is bemutatjuk! 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap