Tűz a melléképületekben: odafigyeléssel megelőzhető a baj!

2025. április 14. 10:51

A mögöttünk hagyott hétvégén két melléképületet érintő tűzesetnél is dolgoztak a vármegye tűzoltói. Pénteken Hévízen kéményből terjedt át a tűz egy ilyen jellegű ingatlan tetőszerkezetére, azonban a keszthelyi hivatásos tűzoltók még időben megfékezték a lángokat, így az épületben lévő nyulaknak nem esett bántódása. Vasárnap hajnalban viszont egy közel 500 köbméternyi farakattal teli ingatlan gyulladt ki Zalaegerszegen, aminek oltása közel 10 órányi, megfeszített munkát adott a tűzoltóknak. A baj kis odafigyeléssel elkerülhető!

A legfontosabb, hogy 

  • éjszakára, ha tehetjük, semmilyen olyan elektromos eszközt ne hagyjunk töltőn, ami felett nincs kontrollunk, vagy éppen ráér akkor is töltődni, mikor ébren vagyunk. Éjszaka kevésbé vagyunk aktívak, egy esetleges elektromos hiba miatt keletkező tüzet lehet, későn veszünk észre, vagy egyáltalán nem. 
  • ne hagyjunk őrizetlenül fűtőtestet sem az ilyen épületben! Érdemes egy füstérzékelő készülékkel ellátni a helyiséget ott, ahol éjszaka is szükséges a helyiségek fűtése
  • gondosan ügyeljünk azokra a gyúlékony anyagokra, eszközökre (gázpalack, festékek, benzin, olaj), amik tűzveszélyesek! Ezeknek a legjobb az, ha külön kis helyiséget alakítunk ki, lehetőség szerint távol a nagyobb értékű ingóságainktól.
  • több családi háznál is a garázsként funkcionáló melléképületben műhelyt alakítanak ki a tulajdonosok, emiatt azonban nagyobb odafigyelést igényelnek az ott végzett tevékenységek, így például a hegesztés, vagy a vágókorong használata. 
  • ügyeljünk arra, hogy az ilyen helyiségekben végzett elektromos bekötéseket és egyéb, villamossághoz kapcsolódó technikai műveleteket mindig szakemberrel végeztessük! Nem egy esetben fordult elő, hogy egy rosszul bekötött vezeték miatt egy egész ingatlan a lángok martalékává vált! Amennyiben melléképületben található kazánunk, azt minden évben legalább egyszer vizsgáltassuk át szakemberrel! 

Egy kisebb melléképületből kiinduló tűz nagy károkat tud okozni, hiszen ha családi házzal egybeépített, akkor fennáll a lehetősége, hogy arra is átterjednek a lángok.

Igaz, jogszabály nem írja elő, hogy otthon kötelező lenne bármilyen tűzoltó-készüléket tartani, azonban ezek jelenléte sok esetben több ezres, vagy akár milliós kártol menti meg a lakosokat! 

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erősen ajánlja, hogy ha tehetjük, szerezzünk be egy porral oltó, vagy gázzal, habbal oltó készüléket. Amennyiben ilyen eszközzel rendelkezünk otthon, sokkal nagyobb biztonságban tudhatjuk ingóságainkat! 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap