A társasházi tárolás szabályairól
2025. február 26. 12:04
Szerdára virradóra villanyóraszekrény és egy előtte tárolt öltözőszekrény égett egy társasház második emeleti folyosóján Nagykanizsán, a Zemplén Győző utcában. Mire a város hivatásos tűzoltói a helyszínre értek, 17 lakásból összesen 25 személy hagyta el az épületet. Az egységek az áramtalanítás után vízsugárral fékezték meg a tüzet. Az emeleten lévő ingatlanok füsttel telítődtek, amelyeket a tűzoltók kiszellőztettek. A lakók később visszatérhettek otthonukba. Az eset során személyi sérülés nem történt, ugyanakkor rávilágít egy olyan problémára, a tárolásra, aminek szabályait nem árt tisztázni.
A társasházak egyik fő jellemzője, hogy kis területen nagy létszámban élnek emberek. Az itt lakók általában a rendelkezésre álló teret teljes mértékben kihasználják. Amennyiben egy berendezési tárgy vagy eszköz feleslegessé válik, esetleg használaton kívül kerül, a tárolása minden esetben gondot okoz az ott lakóknak. Az emberek jellemzően a tűzvédelmi szabályokat figyelmen kívül hagyva felhalmozzák ezeket a tárgyakat, és szabálytalan helyen tárolják azokat. A többemeletes épületekben különösen fontos, hogy a közösen használt helyiségekben semmilyen éghető anyag tárolása ne történjen, így különösen a szemétleöntő helyiség, liftgépház, kerékpár- és babakocsi-tároló, stb.
Azt is tartsuk szem előtt, hogy lakásainkban egyre több elektromos eszközt használunk. Ezek folyamatos terhelést jelentenek a hálózatra, amelyek több helyen már ezt nem bírják. Nemrég Zalaegerszegen, most pedig Nagykanizsán is egy-egy villanyóra okozott tüzet. Intő jelek lehetnek ezek is számunkra, hogy óvatosan bánjunk a lakás elektromos túlterhelésével kapcsolatban!
ÜGYELJÜNK A TÁROLÁSRA!
A különböző – főleg éghető – tárgyak felhalmozása növeli a lakástűz kockázatát! Legyen szó akár a szobákban tárolt éghető anyagokról vagy éppen elektronikai berendezésekről, ezek mind veszélyforrásnak számítanak, hiszen egy óvatlan pillanatban elinduló tűzből másodpercek alatt egy élet munkája válhat füstté! Egyre gyakoribb az is, hogy a különféle, már semmire sem használt, azaz hulladéknak szánt eszközöket, könyveket, papírokat sem távolítják el sokan otthonaikból, pedig ezek nagymértékben fokozzák azt a lehetőséget, hogy egy tűz esetén valóban pillanatok alatt lángtengerré változtatják a lakást, vagy akár egy egész társasházi tömböt.
Nagyon fontos, hogy a társasházak alagsorában, padlásán, folyosóin is figyeljünk a tárolás szabályaira. Számos esetben problémát jelent, hogy a használaton kívüli bútorokat, kartondobozokat és egyéb, éghető tárgyakat ezeken a helyeken tárolják a lakók, és hosszú idő elteltével sem szállítják el őket. Ezek minden esetben növelik a tűz kialakulásának a lehetőségét. Ha a padlástérben bárminemű tárolás történik, a tárolt anyagot ne tegyük az éghető tetőszerkezet közelébe, ezek például a szarufák, szelemenek. Tűzesetkor ezeket a tűzoltóknak akadálytalanul el kell érniük.
A lépcsőházakban elhelyezett tárgyak nem csak a tűz kialakulásban jelentenek nagy szerepet, de a helyszínre siető tűzoltók munkáját is nagymértékben veszélyeztetik. A füstben a tűzoltó nem biztos, hogy észleli az előtte lévő bútordarabot, tárgyat, és ezáltal könnyen sérülést szenvedhet, valamint az oltáshoz használt tömlő is elakadhat, ezzel időveszteség alakulhat ki.
Felhívjuk a társasházak lakóinak figyelmét, hogy az elmúlt időszakban bekövetkezett társasházi lakástüzek intő jelek lehetnek mindenki számára, és rávilágíthatnak arra, hogy minden esetben tartsák be a tűzvédelmi szabályokat!
Sokat tehetünk a biztonságunk érdekében, ha nem tárolunk az erkélyen, szobákban éghető anyagokat!
Az sem megoldás, hogy a megunt, vagy összegyűjtött, de nem használt dolgokat a társasház alagsorában, padlásán, vagy a folyosóján tároljuk! Ezzel a tűzoltók munkáját is nehezítjük adott esetben, hiszen egy életmentéskor minden másodperc számít!
Erősen ajánljuk füstérzékelők beszerzését - akár még a közös tárolókba is! - hiszen az eszköz idejekorán jelzi a problémát! Az érzékelő hangos akusztikus jellel figyelmeztet a bajra már akkor, amikor még akár saját magunk is – saját testi épségünk kockáztatása nélkül – meg tudjuk fékezni a tüzet. Ehhez érdemes beszerezni otthonra egy porral vagy habbal oltó készüléket, időseknek és fiataloknak pedig erősen ajánlott egy tűzoltó-spray beszerezése is!