13 lakástűz három hét alatt

2025. január 20. 10:36

Még csak 20 nap telt el 2025-ből, de máris 13 lakástűzhöz vonultak a vármegye tűzoltói. Kettő ezek közül teljesen lakhatatlanná vált. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is arra kéri a lakosságot, hogy a baj megelőzése érdekében érdemes beszerezni egy füstérzékelő készüléket!

Mi okozhat problémát? 

Dohányzás, konyhai figyelmetlenség, túlterhelt elektromos rendszer, helytelen fűtés. Csak néhány dolog, amiből pillanatok alatt akár nagyobb kiterjedésű lakástűz is lehet. Kis odafigyeléssel megelőzhetjük a bajt, és erre felhívhatjuk egyedül élő idősebb szomszédunk, ismerősünk, rokonunk figyelmét is, hogy minél több ember ügyeljen a biztonságra! 

Vegyük például a főzést! A konyhák igénybevétele jelentősen megnőtt az elmúlt években, egyre több az elektromos eszköz, de a régi, hagyományos gáztűzhelyek, vagy gázpalackról üzemeltetett készülékek sem mentek ki a divatból. Hiába bízzuk az „okos” eszközeinkre az ételkészítést, könnyen előfordulhat, hogy még így is tűzhelyen, vagy éppen a sütőben felejtjük az ebédet, vacsorát. Éppen ezért tartsuk észben, hogy tűzhelyen és sütőben lévő ételt soha ne hagyjunk őrizetlenül! Ellenkező esetben akár nagyobb kiterjedésű tűz is lehet belőle! Fontos tanács, hogy a felhevült, pattogzó olajat soha ne vízzel próbáljuk meg eloltani. Érdemes inkább fedőt tenni a készülő ételre és kikapcsolni a berendezésünket. 

Veszélyt hordoz magában a nem megfelelően eloltott cigaretta is. Fontos, hogy ágyban soha ne dohányozzunk, és lehetőleg kerüljük azt is, hogy erkélyen hódoljunk szenvedélyünknek. Amennyiben mégis az utóbbi helyszínen gyújtanánk rá, akkor a cigarettát megfelelően oltsuk el például egy vízzel teli hamudobozban, vagy zárható hamutálban. A még égő cigaretta eldobása nagy veszélyt hordoz, hiszen egy esetleges erkélytűz gyorsan átterjedhet a lakásra is! 

Fontos az is, hogy tartsuk tisztán a fűtőberendezések (legyenek azok lakáson belül, vagy kívül) környezetét, közelükből távolítsuk el a gyúlékony, éghető anyagokat! Éghető padozatú vagy padlóburkolatú helyiségben a tüzelőberendezés ajtaja elé olyan, fémből készült parázsfelfogót kell elhelyezni, amely biztosítja, hogy a kihulló vagy kipattanó parázs (szikra) ne jelentsen gyújtási veszélyt. Abban a helyzetben, ha későn észleljük a lángokat, azok átterjedhetnek az épület egyéb más lakóhelyiségeire, és komoly károkat okoznak.

Ügyeljünk arra is, hogy a tüzelés során tárolt famennyiséget ne a kazánházban, illetve ne abban a helyiségben tárolják, ahol a fűtőtest található. Javasolt csak olyan mennyiségű tűzifát itt elhelyezni – nagyobb távolságra a kazántól, kandallótól -, ami a folyamatos égést pár órán át biztosítani tudja.

Salakot és hamut csak teljesen lehűtött állapotban, erre a célra szolgáló fém – semmiképp se műanyag - edénybe, a kijelölt salaktárolóba vagy a kijelölt egyéb helyre szabad kiönteni! Emellett továbbra is érdemes figyelni arra, hogy csak megfelelő tüzelőanyagot használjunk! 

Mindemellett továbbra is erősen ajánljuk egy jó minőségű füstérzékelő készülék beszerzését, ami idejekorán jelzi a problémát! Természetesen, ha bajt észlelünk, azonnal hívjuk a 112-es számot és kérjük a tűzoltók segítségét! 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap