Ne égetéssel szabaduljunk meg a kerti hulladéktól, ha lehet keressünk jobb megoldást!
2024. október 29. 09:00
Az őszi kerti munkák során összegyűlt növényi hulladékot sokan égetéssel szokták megsemmisíteni. Azonban ez nemcsak jogi, hanem környezeti és biztonsági szempontból is nagyon kockázatos lehet.
Magyarországon csak ott szabad növényi hulladékot égetni, ahol van hatályos erre vonatkozó önkormányzati rendelet. Azon a településen, ahol nincs ott tilos az égetés. Ám ahol ezt a rendelet lehetővé teszi, ott sem tanácsos. Az égetés veszélyezteti a környezetet, nem csak a lángok és a hő, hanem a füst is nagyon káros. A füst belélegzése egészségügyi problémákat okozhat, és a levegő minőségét is rontja. Ráadásul a növényi hulladék igazából nem is tekinthető hulladéknak, mert értékes tápanyag a talajnak. Jobb lenne aprítani és komposztálni, így nemcsak a környezetet óvjuk, hanem a kertünket is gazdagítjuk.
Ha valaki mégis éget, úgy tartsa be az alábbi szabályokat:
- Csak teljesen száraz anyagot égessünk, kisebb kupacban!
- A tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni.
- Legyen oltóvíz a közelben!
- Legyenek kéznél olyan szerszámok, amelyekkel kordában lehet tartani a tüzet!
- Ha feltámad a szél, az égetést azonnal abba kell hagyni és a tüzet el kell oltani.
- Csak akkora tüzet szabad gyújtani, amekkorát biztonsággal el is tudunk oltani.
Akár egy kis parázs is hatalmas tüzet tud okozni, ha a szél feltámad, és ez a közeli épületeket, szabad területek, akár erdőket is veszélyeztethet.
Aki hanyagságából az általa szándékosan meggyújtott tűz elszabadul és kárt okoz, vagy súlyosabb esetben tragédiát, úgy büntetőjogi és kártérítési felelősséggel is tartozik amellett, hogy köteles megfizetni a tűzoltó beavatkozás teljes költségét.
Aki a fenti tanácsokat betartja, nagyobb biztonságban van és elkerülheti a súlyos tűzeseteket. Ha valaki mégis tüzet gyújt, és úgy tűnik, hogy nem bír úrrá lenni a helyzeten, akkor haladéktalanul hívni kell a tűzoltókat a 112-es segélyhívón, akik mindig készen állnak, hogy segítsenek!
***