Komposztáljunk vagy égessünk?

2024. szeptember 25. 13:47

Hamarosan beköszönt a hamisítatlan őszi időjárás, amikor is többen ismét égetéssel próbálnak megszabadulni a lehullott levelektől, faágaktól, kerti hulladéktól. Ez azonban nem mindenhol engedélyezett, ráadásul ha a zöldhulladékkal együtt például ruhaneműt, műanyagot, vagy egyéb szemetet égetünk, akkor azzal amellett, hogy környezetünket is szennyezzük, saját egészségünket is kockázatnak tesszük ki. Ráadásul ha nem figyelünk, könnyen nagyobb kiterjedésű tüzet is okozhatunk. Érdemes betartani a szabályokat.

Az elmúlt időszakban több helyszínen is változtak az előírások az égetésekkel kapcsolatban Zalában. Belterületen történő égetést önkormányzati rendeletek szabályozzák, melyek világosan meghatározzák, hogy mikor és milyen időpontban lehet égetni. Ezek a rendeletek nem egységesek, önkormányzatonként eltérnek. Amennyiben egy település rendeletben nem szabályozza az égetést, úgy az adott helyen növényi hulladék égetése tilos! Kérjük, hogy aki belterületen égetni szeretne, az mindenképpen tájékozódjon az adott önkormányzatnál, azonban a mostani hőségben inkább ne végezzünk égetést! 

Ha valaki mindenképp égetéssel szeretne megszabadulni a zöldhulladéktól, az alábbiakra figyeljen:

A tüzet soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni! 

Legyen oltóvíz a közelben!

Legyen kéznél egy szerszám, amivel kordában lehet tartani a tüzet!

Ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni!

Csak akkora tüzet szabad gyújtani, amekkorát el is tudunk oltani.

Az a személy, aki az érvényben lévő szabályokat megszegi, tűzvédelmi bírsággal és környezetvédelmi bírsággal is sújtható! Ez – az okozott károk megtérítésén túl és az előidézett károk mértékétől függően - húszezertől hárommillió forintig is terjedhet! 

Javasoljuk, hogy aki ezt el szeretné kerülni, az egyrészt tájékozódjon, másrészt gondolkodjon alternatív megoldásokban, így például a zöldhulladék elszállításában, elszállíttatásában, vagy komposztálásában.

Fontos, hogy aki tüzet észlel, haladéktalanul jelezze az egységes segélyhívó 112-es telefonszámon. 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap