Szabadtéri tűz: érdemes nagyon odafigyelni!

2024. július 22. 09:54

Az elmúlt időszakban emelkedett a szabadtéri tűzesetek száma Zalában. A hétvégén egy hektáron égett egy erdő aljnövényzete Gyenesdiásnál, egy nagyon nehezen megközelíthető helyszínen, ráadásul az éjszaka közepén. Ennek ellenére a tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megakadályozni, hogy a fák lombkoronájába is belekapjanak a lángok, de így is közel öt óra megfeszített oltással sikerült csak megfékezni a tüzet. Az ilyen jellegű beavatkozások mellett rendre akadnak olyan esetek is, ahol a kertek, ingatlanok tulajdonosai a rendeleteket, szabályokat nem veszik figyelembe, és ilyenkor égetik el a zöldhulladékot.

Zala vármegyében ebben az évben már mintegy nyolcvan helyszínen volt szükség a tűzoltók beavatkozására szabadtéri tüzeknél. 

A szabadtéri tüzek elkerülése érdekében tartsuk be a tűzvédelmi szabályokat. Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a lábon álló növényzet, a nádas és a tarló, a kerti munkálatok során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.

Azt se felejtsük el, hogy jelenleg a vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben! Tűzgyújtási tilalom (fokozott tűzveszély) idején tilos tüzet gyújtani az erdőterületeken, valamint a fásításokban és az ezek 200 méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokon. Ide értendők a felsorolt területeken található tűzrakó helyek, a vasút és közút menti fásítások, de tilos a parlag- és gazégetés is.

A lakosság fokozottan ügyeljen arra, hogy ne dobják ki a cigarettacsikkeket a gépkocsiból, mert azok hamar meggyújtják az útmenti növényzetet. Továbbá belterületen is érdemes elkerülni a nagy lángmagasságú tüzek gyújtását, hiszen a füsttel felszálló, égő zsarátnokok több száz méterre is képesek tüzet okozni.

Ahol a települési önkormányzat rendeletben engedélyezi a kerti zöldhulladék-égetést, ott csak a rendeletben meghatározott módon és időben végezhető az égetés. Amennyiben a települési önkormányzatnak nincs ilyen rendelete, ott tilos zöldhulladékot égetni. De ebben a tűzveszélyes időszakban inkább halasszuk el ezt a munkát, vagy komposztáljunk!  

Aki égetéssel szabadulna meg a zöldhulladéktól, az 

  • először győződjön meg arról, hogy van-e erre vonatkozó rendelete az önkormányzatnak;
  • ha van, nézze meg, mikor szabad égetni;
  • ha engedélyezik az égetést, gyűjtse egy-két négyzetméteres területen egy kupacba a száraz növényeket;
  • tisztítsa meg ennek a környezetét, hogy a tűz ne tudjon továbbterjedni;
  • készítsen ki oltóvizet és valamilyen szerszámot, amellyel kordában tudja tartani a tüzet;
  • csak szélcsendes időben gyújtsa meg a növényeket;
  • egy pillanatra se hagyja magára a tüzet;
  • ha feltámadna a szél, azonnal oltsa el;
  • ha továbbterjedne a tűz, azonnal értesítse a 112-es segélyhívó számot.

A tűzvédelmi előírások megszegéséért az okozott kár és a veszély mértékétől függően húszezer forinttól akár három millió forintig terjedő bírsággal is járhat! 

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap