A szén-monoxid gyorsan bajt okoz, ne adjunk neki esélyt!
2023. december 04. 15:35
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is azt kéri a lakosságtól, hogy fontolják meg egy életmentő CO-érzékelő beszerzését, hiszen a szén-monoxid az egész évben veszélyt jelent, a fűtési szezonban pedig különösen. A hétvégén Zalaegerszegen majdnem tragédia lett abból, hogy nem volt egy Mártírok úti ingatlanban szén-monoxid-érzékelő, több másik helyszínen viszont időben jelzett, így sérülés sem Bakon, sem pedig további három, zalaegerszegi helyszínen sem történt. Vármegyénkben idén már több mint nyolcvan alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxiddal kapcsolatban, nemrég Gellénházán tragédia is történt emiatt. A védekezés egy szén-monoxid-érzékelő beszerzésével indul.
Az érzékelők idejekorán, hangos akusztikus jellel hívják fel a tulajdonosok figyelmét a problémára, akkor, amikor még akár a saját testi épségünk kockáztatása nélkül mi magunk is ki tudunk menekülni egy szén-monoxiddal érintett ingatlanból, vagy megkezdhetjük a szellőztetést.
Kiemelten érdemes figyelni arra is, hogy ezen készülékek rendelkeznek szavatossági idővel. Éppen ezért az is generálhat – téves – jelzést, hogy éppen merül az elem – erre kiemelten ügyelni kell, biztonsági szempontból is! Nagyon fontos, hogy a használati útmutatót mindig figyelmesen olvassuk el, hiszen így tudni fogjuk, mi a teendő akkor, amikor elérkezik a készülék szavatossági idejének lejárta!
A szén-monoxid kialakulását minden olyan épületgépészeti megoldás elősegítheti, amely megváltoztatja az otthonunkban a levegő áramlását.
Köztudott, hogy
- a szén-monoxid a lakás légterébe a kéményen keresztül, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet.
- a nem megfelelően működő kéményből az égéstermék visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből akár közvetlenül is juthat a lakótérbe.
- a nyílt égésterű és kéménybe nem kötött, valamint a nyílt égésterű és kéménybe kötött gázkészülékek működésük során a helyiség levegőjét használják.
- e készülékek számára működésük időtartama alatt folyamatosan biztosítani kell az égéshez szükséges levegő utánpótlását, ami a modern, fokozott légzárású nyílászárók esetén csak megfelelően kiszámított méretű, le nem zárt szellőztetőfelülettel oldható meg. Erről azonban nagyon sokan megfeledkeznek, így sodorva veszélybe magukat!
- nem elég csak szellőztetni, egy résszellőzőt kell beszereltetni az ablakba, ajtókba.
- a szellőzőnyílásokat tilos letakarni, vagy átépítésnél megszüntetni!
- bármelyik készülékünk meghibásodhat, ha új, ha régi!
- évente legalább egyszer, de ha szükségét érezzük, inkább többször vizsgáltassuk meg berendezéseinket szakemberrel!
Baj esetén azonnal hívni kell a 112-es segélyhívó számot és kérni kell a tűzoltók segítségét!
Azokban az ingatlanokban, ahol van szén-monoxid-érzékelő, ott nagyobb biztonságban van az emberi élet! Bár nem a legszebb ajándék, de fontoljuk meg, hogy veszünk egyet karácsonyra családunknak, szeretteinknek, vagy saját magunknak!
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság erősen ajánlja, hogy akinek még nincs, az szerezzen be ebből az életmentő készülékből!