Visszatekintő – ezek voltak a legjelentősebb tűzesetek Zalában 2020-ban

2021. január 11. 07:45

A mögöttünk hagyott évben is több jelentősebb tűzoltói beavatkozás történt Zala megyében. Visszatekintőn sorozatunkban elsőként azokat a tűzeseteket idézzük fel, melyek nagy munkát adtak a megye lánglovagjainak.

Január 6-án teljes terjedelmében égett egy családi ház ötven négyzetméteres melléképülete Sármelléken, a Dózsa György utcában. A helyszínre a keszthelyi és a pacsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a lángokat eloltották és  megakadályozták a tűz tovább terjedését. Az oltási munkálatokat a Zala Megyei Műveleti Szolgálat  irányította. 8-án szintén teljes terjedelmében égett egy ötven négyzetméteres családi ház Türjén, a Széchenyi utcában. A helyszínre a zalaegerszegi és a keszthelyi hivatásos tűzoltókat, valamint zalaszentgróti önkormányzati tűzoltókat riasztották, akik a lángokat három vízsugárral eloltották. Az oltás során a tűzoltók egy holttestet találtak az épületben. A tűzesettel kapcsolatban tűzvizsgálati eljárás indult. Szintén ugyanezen a napon Zalaszentgróton is életet követelt egy lakástűz: az esti órákban egy nyolcvan négyzetméter alapterületű családi ház égett teljes terjedelmében a Csokonai utcában. A helyszínre a zalaegerszegi, keszthelyi hivatásos tűzoltókat és a zalaszentgróti önkormányzati tűzoltókat riasztották, akik a lángokat eloltották. Az oltási munkálatokat a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat irányította. Az oltás során a tűzoltók egy holttestet találtak az épületben. A tűzesettel kapcsolatban ebben az esetben is tűzvizsgálati eljárás indult. 

Február 2-án hulladéklerakó kapott lángra Bagola térségében. A helyszínre a nagykanizsai, zalakarosi, letenyei, valamint a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a lángokat négy vízsugárral eloltották. Az oltási munkálatokat a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat irányította. A helyszínre érkezett a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Mobil Labor is, akik méréseket végeztek és veszélyes anyag jelenlétét nem mutatták ki a levegőben. 17-én százötven négyzetméteren égett a nádas Kilimán térségében. A helyszínre a pacsai és a zalakarosi hivatásos tűzoltókat, valamint a gelsei önkéntes tűzoltókat riasztották, akik a lángokat három vízsugárral és kéziszerszámokkal eloltották. 24-én egy hatvan négyzetméter alapterületű vályogház égett teljes terjedelemben Oltárcon, a Petőfi utcában. A helyszínre a nagykanizsai és a letenyei hivatásos tűzoltókat riasztották, akik három vízsugárral a lángokat eloltották. 

Március 15-én egy társasház lakása égett teljes terjedelmében Bázakerettyén, az Iskola utcában. A lángok a tetőszerkezetre is átterjedtek. A helyszínre a nagykanizsai, lenti és a letenyei hivatásos tűzoltókat, valamint a letenyei önkéntes tűzoltókat riasztották. A lángokat három vízsugárral eloltották. Az oltási munkálatokat a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Műveleti Szolgálata irányította. 18-án egy hatvan négyzetméteres lakatlan vályogház gyulladt ki Csehiben, a Petőfi utcában. A helyszínre a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat és a vasvári önkormányzati tűzoltókat riasztották, akik az lángokat négy vízsugárral eloltották. Egy nappal később, 19-én egy tizenöt négyzetméter alapterületű melléképület lángolt teljes terjedelmében Nemesszentandráson, a Kossuth utcában. A helyszínre a zalaegerszegi és a pacsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a lángokat három vízsugárral eloltották és az épület tetőszerkezetét megbontották. 21-én egy családi ház szobája és a hozzá tartozó erkély kapott lángra Nagykanizsán a Zemplén utcában. A helyszínre a nagykanizsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik az épület oltását két vízsugárral megkezdték. Ezt követően az épületbe behatolva a lakásban keletkezett tüzet egy vízsugárral eloltották. 25-én egy száz négyzetméter alapterületű vályogház tetőszerkezete kapott lángra Lakhegyen, a Petőfi utcában. A helyszínre a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik négy vízsugárral megakadályozták a tűz tovább terjedését. Az épületből egy gázpalackot kihoztak. A tűz eloltását követően  a tetőszerkezetet megbontották és az épületet átvizsgálták. 31-én pedig egy háromezer négyzetméter alapterületű terményszárító égett teljes terjedelmében Zalaszentgróton a Városmajor utcában. A helyszínre a zalaegerszegi, keszthelyi, körmendi hivatásos tűzoltókat és a zalaszentgróti önkormányzati tűzoltókat riasztották. A tűz oltását hat vízsugárral kezdték meg. A helyszínre magasból mentő gépjármű is érkezett.  A tűz következtében az épületben tárolt nagy mennyiségű gabona, valamint két munkagép is elégett. A tűz oltását a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat irányította.

Április 11-én 100 darab körbála égett Sármelléken, a Dózsa György utcában. A helyszínre a keszthelyi, pacsai és a nagykanizsai hivatásos tűzoltókat és az alsópáhoki önkéntes tűzoltókat riasztották, akik az oltást öt vízsugárral kezdték meg, majd a helyszínen lévő munkagép segítségével a még izzó részeket széthúzták ezzel is megakadályozva a tűz tovább terjedését. 15-én egy tizenkét négyzetméteres melléképület kapott lángra Söjtörön, a Deák Ferenc utcában. A helyszínre a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a lángokat három vízsugárral eloltották, majd az épületet kéziszerszámok segítségével megbontották.  Ugyanazon a napon száz darab körbála kapott lángra Belezna térségében. A helyszínre a nagykanizsai, letenyei, zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat, valamint a murakeresztúri önkéntes tűzoltókat riasztották, akik négy vízsugárral és kéziszerszámokkal megkezdték a tűz oltását. A helyszínre munkagép is érkezett, mely segítségével a bálákat széthúzták és még izzó  részeket eloltották.

Május 10-én egy hatvan négyzetméter alapterületű családi ház égett teljes terjedelmében Pacsán, a Fő utcán. A helyszínre a pacsai a keszthelyi és a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik négy vízsugárral a tüzet eloltották, majd kéziszerszámok segítségével a tetőszerkezetet megbontották 

Június 2-án egy negyven négyzetméter alapterületű melléképület kapott lángra Keszthelyen, a Csabagyöngye utcában. A helyszínre a keszthelyi és a pacsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik három vízsugárral a tüzet eloltották. Az épületből három darab gázpalackot és egy-egy acetilén, illetve oxigén-palackot hoztak ki. Ezt követően az épületet hőkamerával átvizsgálták és az utómunkálatokat elvégezték. 21-én egy hatvan négyzetméter alapterületű melléképület égett teljes terjedelmében Murakeresztúron, az Alkotmány utcában. A helyszínre a nagykanizsai hivatásos tűzoltókat és a murakeresztúri önkéntes tűzoltókat riasztották, akik négy vízsugárral megfékezték a lángokat. 

Július 10-én aratási munkálatok során lábon álló gabona és tarló kapott lángra mintegy tizenöt hektáron Győrvár térségében. A helyszínre a zalaegerszegi és a vasvári tűzoltókat riasztották, akik a lángokat három vízsugárral eloltották. A helyszínen egy munkagép a terület körbeszántását elvégezte. 15-én letermelt erdőben hagyott gally kapott lángra Zalaegerszegen, az alsóerdei városrészben. A helyszínre a zalaegerszegi és a pacsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a tüzet négy vízsugárral eloltották. 

Augusztus 7-én melléképület égett, amelyről a tűz átterjedt a szomszédos épület tetejére Óhidon, a Kossuth utcában. A helyszínre a zalaszentgróti önkormányzati tűzoltók mellett, Keszthelyről és Zalaegerszegről érkeztek hivatásos tűzoltók. A garázsban tárolt személygépjármű teljes egészében kiégett, a tűz továbbterjedését sikerült megállítani három vízsugárral. 21-én egy kisteher-gépjármű égett Kálócfán, a Kossuth utcában. A helyszínre érkező lenti hivatásos tűzoltók kettő vízsugárral kezdték meg az oltást, miközben a forgalom szünetelt. A káreset egy villanyoszlop közelében történt, amely a tűz miatt kormozódott, ezért az áramszolgáltatót értesítették. A tüzet végül megfékezték. Ugyanazon a napon egy hatszáz négyzetméteres bálatároló égett teljes terjedelemben Zalabérben, a Zala úton. A helyszínre kiérkező zalaszentgróti önkormányzati tűzoltók felderítése alapján a tároló melletti melléképület is égett. További egységek riasztása során érkeztek hivatásos tűzoltók Zalaegerszegről, Keszthelyről és Sárvárról. A Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat irányítása mellett a tűzoltók öt darab vízsugárral folyamatosan oltották a tüzet. A tűz továbbterjedését vízsugárral és kézi szerszámokkal sikerült megállítani. A leégett bálatároló, valamint a melléképület beomlott tetőszerkezete miatt meg kellett kezdeni az épületek bontását. A veszélyes tetőszerkezet és oldalfalak bontását kézi szerszámokkal, láncfűrésszel hajtották végre az egységek, valamint az izzó részek és törmelékek széthordásában a tűzoltók munkáját segítették kanalas munkagépek is. 

Szeptember 5-én teljes terjedelmében égett egy családi ház melléképülete Szepetneken, az Ady Endre utcában. A lángok egy másik melléképület tetőszerkezetére is átterjedtek, a lakóházat azonban nem veszélyeztették. A helyszínre a nagykanizsai hivatásos tűzoltókat riasztották, akik három vízsugárral megfékezték a tüzet. Egy nappal később szénabálák kaptak lángra mintegy ötven négyzetméteren Kisgörbő külterületén. A helyszínre a zalaszentgróti önkormányzati, a keszthelyi és a zalaegerszegi hivatásos tűzoltók érkeztek. A tűz körülhatárolása után három vízsugárral és kézi erővel megfékezték a lángokat. A tűzoltásvezető - az izzó szénabálák átforgatása érdekében - a helyszínen tartózkodó munkagépet is bevonta az oltásba. 20-án pedig kigyulladt egy edzőteremnek is otthont adó ingatlan tetőszerkezete Keszthelyen, a Skála közben. A riasztott keszthelyi, pacsai, zalaegerszegi és badacsonytomaji tűzoltók öt vízsugárral fékezték meg a lángokat.  

Október 18-án este teljes terjedelmében égett egy kétszintes hétvégi ház Zalaegerszegen, a Bazitai úton. A riasztott helyi hivatásos tűzoltók a katasztrófavédelem műveleti szolgálatának irányítása mellett három vízsugárral és kéziszerszámokkal megfékezték a lángokat. Az épületből ezután kihozták a még izzó bútorokat, amiket egy vízsugárral eloltottak. Az áramszolgáltató helyszínen tartózkodó szakemberei az épületet leválasztották a hálózatról. A beavatkozás ideje alatt az érintett útszakaszon a forgalom szünetelt. 

November 5-én mezőgazdasági terménytároló égett Pötrétén. A tüzet a zalaegerszegi és a pacsai hivatásos tűzoltók - a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett - egy vízágyúval és három vízsugárral fékezték meg. Az oltási munkálatok során a tárolóból a terményt fokozatosan eltávolították, majd visszahűtötték a felhevült fémszerkezetet. A beavatkozásban a gelsei önkéntes tűzoltók is közreműködtek. 8-án egy kétlakásos társasház égett Tófejen, a Hunyadi utcában. A helyszínre a zalaegerszegi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett három vízsugárral eloltották a lángokat. 13-án kigyulladt, és teljes terjedelmében égett egy családi ház tetőtere Miháldon, az Ady utcában. Az esethez a helyi önkéntes, valamint a nagykanizsai és a zalakarosi hivatásos tűzoltókat riasztották, akik a közművek leválasztása után négy vízsugárral megfékezték a lángokat. A tető megbontása után az egységek egy vízsugárral a még izzó részeket eloltották. A helyi önkéntes tűzoltók egy gázpalackot is kihoztak az épületből. 24-én teljes terjedelmében égett egy 60 négyzetméteres lakóház Kerecsenyben, a Deák Ferenc utcában. A helyszínre a gelsei önkéntes, valamint a pacsai és a zalakarosi hivatásos tűzoltókat riasztották, Nagykanizsáról pedig vízszállító is érkezett. A tűzoltók a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett három vízsugárral eloltották a lángokat. Az oltási munkálatok során az épületben egy holttestet találtak.  

December elsején teljes terjedelmében égett egy családi házzal egybeépített, közel száz négyzetméteres melléképület-együttes Nagykanizsán, az Alkotmány úton. A város hivatásos tűzoltói az áramtalanítás után három vízsugárral és kéziszerszámokkal megfékezték a lángokat, majd a födémet megbontva a még izzó részeket is eloltották. Gyors beavatkozásuknak köszönhetően a tűz a családi házra és a szalmatárolóra nem terjedt át. Kiérkezésükig a tulajdonos a pajtarészből három tehenet és öt borjút hozott ki. 14-én kiégett egy családi ház belseje Bagodban, a Rákóczi utcában. A helyszínen a zalaegerszegi hivatásos tűzoltók tüzet és izzást már nem tapasztaltak. A lakásban egy elhunyt személyt találtak. Az ingatlanban egy fatüzelésű kályha található, az elsődleges vizsgálatok alapján vélhetően ebből keletkezett a tűz. Még ugyanazon a napon közel ezer szalmabála lángolt Nagykapornakon, a Béke utcában. A helyszínre a zalaegerszegi, a pacsai és a keszthelyi hivatásos tűzoltók vonultak, akik a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett négy vízsugárral kezdték meg a tűz oltását, földmunkagépek igénybevételével. Az oltási munkálatokat másnapra fejezték be a tűzoltók. Karácsony első napján, december 25-én pedig teljes terjedelmében égett egy nyolcvan négyzetméteres családi ház Keszthelyen, a Verébhegyi úton. A helyszínre a keszthelyi és a pacsai hivatásos tűzoltók vonultak, akik a közművek elzárása után a tetőt megbontva fojtották el a lángokat három vízsugárral, majd a még izzó részeket is eloltották. 

  


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap