Darázsirtás: forduljunk szakemberhez!

2020. szeptember 24. 13:27

Az elmúlt hetekben két alkalommal adott munkát a megye tűzoltóinak az, hogy magánszemélyek szakember bevonása nélkül próbálták megoldani ingatlanjaikban a darázsirtást. Az egyénileg kezdeményezett, általában füstölésre épülő módszer azonban jelentős veszélyforrás!

Szeptember 12-én egy, a saját ingatlanján álló régi busz fülkéjéből szerette volna kiirtani a darazsakat a terület tulajdonosa Nagykanizsán. A füstölés közben egy szikra a fülke szigetelését begyújtotta. Mire a helyi hivatásos tűzoltók a helyszínre értek, sikerült eloltania a tüzet. Ugyanakkor szeptember 21-én egy eszteregnyei magánszemélynek már nem volt ilyen szerencséje: egy 50 négyzetméteres, fából készült melléképület kapott lángra a darazsak szakszerűtlen eltávolítása miatt, amiből a nagykanizsai hivatásos tűzoltóknak egy acetilén palackot is ki kellett hozniuk. Az épület teljes terjedelmében leégett, és csak a gyors, szakszerű beavatkozásnak volt köszönhető, hogy nagyobb baj nem történt. 

Az említett példák jól mutatják, hogy a házilag végzett műveletek jelentős veszélyforrásnak számítanak. Emellett arról sem érdemes elfeledkezni, hogy a rovarok csípése fájdalmat, érzékenység esetén komolyabb szövődményeket is okozhat.

Éppen ezért a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét: amennyiben ingatlanjaikban darázsfészket találnak, minden esetben forduljanak szakemberhez. Fontos tudni, hogy a katasztrófavédelemnek a darázsirtás nem feladata!  Az eltávolítást végző megyei szakemberek elérhetősége – pár kattintás után - bárki számára elérhető az interneten. 

FOTÓ: Bödör János tű.törzszászlós, Zala MKI

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap